کاشت مو در مشهد | شاهد طب

کاشت مو در مشهد | شاهد طب

کاشت مو در مشهد | هزینه کاشت مو در مشهد | کلینیک کاشت مو در مشهد

09033747800
عوامل ریزش مو در دوران بارداری

عوامل ریزش مو در دوران بارداری

تاریخ انتشار : 2021/04/07

یکی از زیباترین و حساس ترین رویداد ها در زندگی هر زنی دوران بارداری او است که یک تجربه شگفت انگیز است و برای همیشه زندگی یک زن را تغییر می دهد. با وجود این که دوران بارداری، دوران شیرین و پُرتلاطمی است، اما تغییرات زیادی در بدن یک خانم باردار اتفاق می ‌افتد. به علت تغیررات هورمونی، بدن دستخوش تغییرات زیادی می شود و موها نیز از این قاعده مستثنی نمی مانند. به همین دلیل در این مقاله به عوامل ریزش مو در دوران بارداری می پردازیم؛ چرا که ریزش مو به‌ خودی خود ناخوشایند است اما برای یک خانم باردار به‌ علت وضعیت خاصی که دارد، می تواند نگران ‌کننده ‌تر نیز باشد.

تحقیقات نشان می‌دهند که حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد زنان باردار، از ریزش مو رنج می ‌برند و ریزش موها در بارداری یکی از مشکلات شایع و موقتی است که بسیاری از زنان در حین بارداری و یا پس از زایمان به آن دچار می شوند.

به طور کلی چرخه‌ رشد مو به این صورت است که در هر زمان مشخص، ۹۰ درصد موها رشد می‌ کنند و ۱۰ درصد باقی ‌مانده در فاز استراحت (تلوژن) هستند. بعد از ۲ تا ۳ ماه استراحت، مو می‌ ریزد و موی جدیدی جای آن را می‌ گیرد. اما در دوران بارداری، این چرخه‌ رشد در مرحله استراحت، متوقف می ‌شود و پس از آن مو می ریزد. کاشت مو در بارداری رایج نیست اما چنانچه موهای ریخته شده بازگشت نداشته باشد راه حل آن کاشت مو است. شما می توانید درباره هزینه کاشت مو در مشهد از مشاوران ما سوال فرمایید.

عوامل ریزش مو در دوران بارداری

عوامل ریزش مو در دوران بارداری

عوامل ریزش مو در دوران بارداری

تغییرات هورمونی

یکی از مهم ترین عوامل ریزش مو در دوران بارداری، تغییرات هورمونی است. نوسانات هورمونی باعث ایجاد وقفه در چرخه عادی رشد مو شده و به ریزش بیش از حد مو منجر می شوند.

بیماری ها و مصرف دارو

برخی بیماری ها منجر به ریزش مو می شوند. همچون دیابت از جمله دیابت بارداری و عفونت های قارچی که ممکن است در هرجایی از پوست بدن رخ دهد. همچنین مصرف داروهای خاصی مانند داروهای فشار خون، افسردگی و اضطراب هم می توانند باعث ریزش مو شوند.

عوامل ژنتیکی

یکی از عوامل ریزش مو در دوران بارداری می تواند دلایل ژنتیکی باشد. اگر مادر شما در دوران بارداری یا پس از زایمان دچار ریزش مو بوده است، احتمال زیادی دارد که شما نیز در دوران بارداری با ریزش مو مواجه شوید.

کمبود هورمون تیروئید

یکی از علل عمده ریزش مو در دوران بارداری، تیروئید است که اگر بدون درمان باقی بماند، می تواند در طولانی مدت برای کودک نیز ایجاد مشکل کند.

کم کاری تیروئید امروزه در میان زنان رایج است و می تواند به از کار افتادن یا کاهش فعالیت غدد منجر شود و بالطبع باعث ریزش مو گردد.

تغذیه‌ نامناسب

بدن در دوران بارداری به تغذیه‌ بهتری نیاز دارد. کمبود آهن، پروتئین، ویتامین‌ ها و سایر مواد معدنی در بدن، می‌ تواند باعث ریزش مو گردد. حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری نیز ممکن است به تغذیه‌ نامناسب و ریزش مو منجر شود.

کم خونی

اغلب زنان باردار در معرض خطر ابتلا به کم خونی فقر آهن قرار دارند، کاهش مقدار گلبول های قرمز خون یکی از عوامل ریزش مو در دوران بارداری است.

آلرژی‌ های پوستی و بیماری‌ های مربوط به پوست سر

آلرژی‌ های پوستی و بیماری‌ هایی که بر پوست سر تأثیر می‌ گذارند، می‌ توانند در نازک شدن و ریزش مو نقش داشته باشند.

سندروم تخمدان پلی‌ کیستیک

نوعی عدم تعادل هورمونی به نام اختصاری PCOS وجود دارد که در بانوان رایج است و یک اختلال هورمونی است که باعث می‌ شود تخمدان‌، مقادیر زیادی هورمون مردانه تولید کند. ابتلا به این سندروم باعث افزایش رشد موها در بدن و ریزش موها در اطراف سر می شود.

روش‌ های پیشگیری از بارداری

پایان دادن به مصرف قرص های ضد بارداری یا سایر روش‌ های پیشگیری از بارداری، می ‌تواند باعث ریزش مو شود. همچنین ممکن است درنتیجه‌ سقط جنین یا زایمان بچه‌ مرده نیز ریزش مو را تجربه کنید.

 

آیا ریزش مو در زمان بارداری موقتی است؟

خوشبختانه باید گفت که عوامل ریزش مو در دوران بارداری موقتی می ‌باشد و ریزش موها معمولا سه تا چهار ماه بعد از وضع حمل مادر متوقف خواهد شد و روند رشد موها به حالت عادی باز خواهد گشت. البته این زمان در هر فرد با توجه به عوامل و فاکتورهای متعدد می تواند متغیر باشد اما لازم به ذکر است که ریزش مو در زمان بارداری امری غیر طبیعی و عجیب نیست؛ در نتیجه نیازی به نگرانی در این خصوص نمی ‌باشد.