کاشت مو در مشهد | شاهد طب

کاشت مو در مشهد | شاهد طب

کاشت مو در مشهد | هزینه کاشت مو در مشهد | کلینیک کاشت مو در مشهد

09033747800
علت کچلی در کودکان

علت کچلی در کودکان

تاریخ انتشار : 2021/04/05

شاید باور نکنید که ریزش مو بچه ها را هم مبتلا می ‌کند. اما برخلاف برخی انواع ریزش مو در بزرگسالان که به علت اضطراب و تنش می باشد، ریزش مو و علت کچلی در کودکان بیشتر به وضعیت جسمی آنان مرتبط است که باید به موقع تشخیص داده شده و معالجه گردد.

طبق گزارشات انجام شده نیز ریزش موی کودکان در سال های اخیر 30 درصد افزایش داشته است و معمولا باید تحت مراقبت پزشک قرار بگیرد. البته هنوز نمی توان گفت که ریزش مو در بین کودکان به مرحله شایع و رایجی رسیده است. کاملا طبیعی است که کودکان در سنین پایین با مشکلاتی مثل ریزش مو مواجه شوند اما اگر کودک شما به یکباره با کچلی موی سر مواجه شد، حتما که این مورد غیر طبیعی است و باید به پزشک مراجعه کنید. اگر در ناحیه ای از سر در دوران کودکی دچار ریزش مو شده اید و اثرات آن تاکنون باقی ست می تواند با کاشت مو در مشهد ان ناحیه را پوشش دهید.

با این وجود اگر کودک شما نیز دچار این مشکل است، جای هیچ نگرانی نیست، زیرا قرار نیست کودک دلبندتان در آینده طاس شود. ما در این مقاله به علت کچلی در کودکان می پردازیم.

علت کچلی در کودکان

علت کچلی در کودکان

عفونت قارچی پوست سر (قارچ کچلی)

شایع ترین علت کچلی در کودکان، عفونت قارچی پوست سر است. این عارضه، کچلی قارچی سر نام دارد که به صورت موضعی بخشی از سر کودکان را تحت تاثیر قرار داده و کچل می کند.

این عفونت پوست سر زمانی گسترش پیدا می کند که کودکان وسایل شخصی خود مانند شانه یا کلاه را با دیگران به اشتراک می گذارند. در افراد مبتلا به قارچ کچلی موی قسمت ‌هایی از سر به صورت لکه ای می ریزد و در این قسمت ها نقاطی سیاه رنگ هم دیده می شود. پوست آن ها نیز ممکن است برآمده، قرمز و پوسته پوسته گردد.

 

آلوپسی آره آتا (طاسی سکه ای)

آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است که سیستم ایمنی بدن به سلول های مو حمله می کند و اغلب طی مدت زمان کوتاهی، موهای فرد از دست می رود و تکه های خالی از مو بر روی سر کودک به وجود می آید.

در این عارضه که غیر قابل پیش بینی است، ممکن است موهای کودکتان تنها در چند ناحیه از سرش بریزد و یا ممکن است کل سرش طاس شود. در موارد نادر نیز تمام موهای بدن می ‌ریزند؛ هیچ درمانی برای آلوپسی آره‌ آتا وجود ندارد اما در تمام موارد آلوپسی آره ‌آتا، البته غیر از موارد شدید، کودکان مبتلا تقریباً همیشه حداقل بخشی از موهای خود را دوباره به دست می‌ آورند.

 

تریکوتیلومانیا (اختلال کندن مو)

اختلال موکَنی یک نوع ناهنجاری است که در آن کودکان اقدام به کندن موهای خود می‌ کنند. کارشناسان این اختلال را در دسته اختلال وسواس فکری عملی قرار داده ‌اند. برخی از کودکان این عمل را در جهت آرامش خود انجام می‌ دهند و برخی دیگر متوجه این کار را خود نیستند.

این بیماری یک علت کچلی در کودکان است و کودکان مبتلا بر روی سر خود قسمت هایی بدون مو و یا با موهای شکسته دارند.

گروهی دیگر از این مبتلایان موهای کنده شده خود را می ‌خورند و ممکن است توده های بزرگی از موهای هضم نشده در شکم آن ها ایجاد شود. اگر کودک بتواند این کار خود را متوقف کند موها دوباره رشد می ‌کند.

رفتار درمانی شناختی به کودکان کمک می‌ کند تا دلیل کاری را که انجام می‌ دهند درک کنند و در پی آن بتوانند این عمل را متوقف کنند.

 

شیمی درمانی به عنوان علت کچلی در کودکان

بسیاری از داروهای شیمی درمانی که امروزه مورد مصرف بیماران سرطانی قرار می گیرند، عوارضی چون طاسی و یا کم مویی را در افراد ایجاد می کنند. کودکان نیز اگر در اثر ابتلا به سرطان مجبور به شیمی درمانی شوند، متاسفانه با این مشکل روبرو هستند.

خوشبختانه پس از سپری شدن دوره شیمی درمانی، موهای کودک کم کم رشد می کند و او می تواند به شرایط طبیعی خود برگردد.

 

مشکلات روحی

یکی از موارد علت کچلی در کودکان، مواجه شدن آن ها با مشکلات روحی و عاطفی می باشد؛ مثلا اگر چالش هایی بزرگ تر از سطح ظرفیت کودک به او تحمیل شود و او نتواند آن را تحمل کند، ممکن است عوارضی همچون ریزش مو در او ایجاد گردد، مثلا اگر دچار افت تحصیلی شود و یا عزیزی را در خانواده و یا دوستان خود از دست بدهد، این گونه چالش ها با تاثیر منفی بر روح و روان کودک، ریزش مو را در او ایجاد می کند.