کاشت مو در مشهد | شاهد طب

کاشت مو در مشهد | شاهد طب

کاشت مو در مشهد | هزینه کاشت مو در مشهد | کلینیک کاشت مو در مشهد

09033747800
علت سفید شدن مو

علت سفید شدن مو

تاریخ انتشار : 2021/01/29

حس داشتن مو های سفید برای هر کسی بسیار نا خوشایند است . هنگامی که شما با اولین موی سفید خود مواجه می‌شوید اولین سوالی که به ذهنتان می‌رسد احتمالاً این است که علت سفید شدن مو چیست، مخصوصاً اگر در سنین جوانی این اتفاق افتاده باشد.
باید بدانید که سفید شدن موها به علت مرگ سلول های سازنده‌ی رنگدانه اتفاق می افتد. خاکستری شدن موها نیز به دلیل از دست رفتن مقدار قابل توجهی از رنگدانه های مو است و هنگامی که این رنگدانه ها به طور کامل از بین بروند شما شاهد مو های سفید خود خواهید بود. هنگامی که سلول های پیر مو به دلیل ایجاد سلول های جدید مو توسط فولیکول های مو بیرون رانده می‌شوند رشد مو اتفاق می‌افتد.

علت سفید شدن مو

علت سفید شدن مو

در حین رشد مو های شما، رنگدانه ها به مو ها تزریق می‌شوند و هنگامی که این عمل قطع شود مو های شما بی رنگ خواهند شد. این اتفاق به طور معمول در سنین میانسالی و پیری رخ خواهد داد اما ممکن است در سنین جوانی هم ، شما شاهد سفید شدن موی سر خود باشید. در حقیقت زمان سفید شدن مو ها تا حد زیادی تابع ژنتیک شما هست. چنانچه مادر و یا پدر و یا حتی مادر بزرگ و پدر بزرگ شما در سنین جوانی شاهد سفید شدن موی خود بودند احتمالاً شما هم همین طور خواهید بود. اما فارغ از عامل ژنتیک عوامل دیگری نیز در سفیدی زود هنگام مو های شما می‌توانند نقش داشته باشند که یکی از این عوامل استرس هست. هنگامی که شما در شرایط استرس زا و تنشی به سر می برید در واقع اعصاب سمپاتیک خود را تحریک می‌کنید . کار اعصاب غیر ارادی ما این است که بدن ما را برای شرایط گریز یا جنگ آماده کنند که این همان آمادگی برای اتفاق هایی است که در شرایط خطر ممکن است رخ دهد . مشکل این جا است که این اعصاب غیر ارادی تا خود پیاز مو پیش می‌روند و داشتن استرس، با تحریک کردن دائم این اعصاب باعث آسیب زدن جدی به سلول های سازنده‌ی رنگدانه مو می شود و در نتیجه سفید شدن مو را جلو می‌اندازد. اگر ساختمان تار مو را بشناسید، به خوبی متوجه موارد ذکر شده می شوید.

عوامل سفید شدن مو ها

عوامل طبیعی در سفیدی مو ها : ژنتیک و افزایش سن
عوامل غیر طبیعی در سفید شدن مو ها : کمبود ویتامین ب ۱۲ نیز یکی از عوامل سفید شدن موها است . از جمله عوامل دیگر می‌توان به بیماری های غده‌ی تیروئید اشاره کرد . همچنین بیماری پیسی که با تخریب سلول های سازنده‌ی رنگدانه باعث سفید شدن مو خواهد شد . بیماری ( توبروس سکلروزیس ) نیز باعث سفیدی مو خواهد شد . همچنین بیماری طاسی منطقه ای و نیز بیماری هایی که با ایجاد تومور در رشته های عصبی همراه هستن مثل بیماری ژنتیکی نوروفیبروماتوز . بیماری های خود ایمنی نیز یکی دیگر از عوامل موثر در سفیدی زود هنگام مو ها هستند . از عوامل مهم دیگر می‌توان به چاقی و داشتن اضافه وزن ، داشتن تغذیه ‌ی نامناسب و کشیدن سیگار اشاره کرد

راهکار هایی برای درمان سفیدی مو ها

البته درمان و متوقف کردن سفید شدن مو ها به عامل ایجاد کننده ‌ی آن بستگی دارد . که در اینجا به برخی از این موارد خواهیم پرداخت :
یک ) انتخاب یک رژیم غذایی مناسب با سلامت مو، رژیمی سرشار از سبزیجات و ویتامین ها. همچنین شما میتوانید با نوشیدن مقدار زیادی آب باعث آبرسانی به موی خود شوید .
دو ) خوردن مکمل های غذایی ویتامین های ب ۱۲ ، ویتامین ای ، ویتامین سی و دی در صورت نداشتن رژیم غذایی ای که حاوی مقادیر مناسبی از این ویتامین ها باشد .
سه ) عدم استفاده از محصولات مراقبتی از مو با کیفیت پایین .
چهار ) بر طرف کردن مشکلات غده‌ی تیروئید
پنج ) ترک کردن کشیدن سیگار
شش ) خوردن غذاهایی مانند اسفناج ( کمک کننده به تولید ملانین )، تخم مرغ ( حاوی مقادیر زیادی از ویتامین ب۱۲ ) ، هویج ( دارای ویتامین آ) ، جگر ( رفع مشکل کم خونی و کمبود آهن ) ، تخمه آفتاب گردان ( حاوی مواد معدنی و آنتی اکسیدان ) ، لوبیا ( منبع غنی پروتئین ) .
اگر دچار مشکلات مو شده اید می‌توانید برای گرفتن مشاوره به کلینیک کاشت مو در مشهد ( شاهد طب ) مراجعه کنید.