کاشت مو در مشهد | شاهد طب

کاشت مو در مشهد | شاهد طب

کاشت مو در مشهد | هزینه کاشت مو در مشهد | کلینیک کاشت مو در مشهد

09033747800
درمان شپش سر

درمان شپش سر

تاریخ انتشار : 2021/02/26

اگر شپش و درمان شپش سر را جدی نگیرید به سرعت برای شما درد سر ساز خواهد شد. شپش حشره‌ کوچکی است که از خون سر تغذیه می ‌کند. در مواردی از لحاظ ظاهری مشابه شوره‌ سر است؛ اما با این تفاوت که با حرکت دادن مو، از سر جدا نمی ‌شود. این حشره نمی تواند مدت زیادی بدون تماس با پوست بدن زنده بماند و فقط از طریق تماس مستقیم منتقل می شود.

شپش بیشتر در کودکان خردسال و مهدکودک و در کودکان دوران ابتدایی شیوع دارد و وقتی کودک مبتلا شود بقیه افراد خانواده نیز در معرض خطر ابتلا قرار می گیرند. هرچند شپش سر مشکلی خطرناک نیست، اما در اثر تغذیه از خون سر، می تواند باعث خارش شدید و غیرقابل تحمل شوند.

شخصی که دچار این مشکل می ‌شود، به این معنی نیست که بهداشت را رعایت نکرده است. تماس با وسایل شخصی آلوده مانند کلاه، شانه، هدفون، حوله و امثال آن ‌ها باعث انتقال این بیماری خواهد شد.

درمان شپش سر

درمان شپش سر

راه های درمان شپش سر

اگر به شپش سر مبتلا شده اید، برای از بین بردن آن، باید کلیه اعضای خانواده و محل زندگیتان پاک‌سازی شود. به خاطر داشته باشید که درمان، تنها زمانی شروع می‌شود که شپش زنده به وضوح تشخیص داده شود. درمان شپش سر باید فاقد عوارض، بدون استفاده از مواد شیمیایی سمی، قابل دسترس و در عین حال استفاده از آن راحت، موثر و ارزان باشد. در ادامه تعدادی از این روش ها را با هم مرور می کنیم.

چطور متوجه شپش در موی سر بشویم؟

خارش شدید و آزار دهنده سر

برجستگی های کوچک و قرمز بر روی سر، گردن و شانه ها

ذره های سفید بسیار شبیه به شوره سر بر روی پایه مو ها که به سختی کنده می شوند

1- موهای خیس را شانه بزنید

شانه زدن موهای خیس یکی از قدیمی ترین روش ها برای از بین بردن شپش سر است. این روش شامل اسپری کردن آب بر روی ریشه مو و سپس استفاده از یک شانه با دندانه‌ ریز برای شانه کردن موها است. با این روش می‌ توانید شپش‌ ها را لا به ‌لای مو ببینید و آن را از شوره‌ سر تشخیص دهید. در مواردی از ذره‌ بین برای تشخیص شپش و برداشتن آن نیز استفاده می‌ گردد.

2- شپش ‌ها را خفه کنید!

گفته می شود اگر مایونز روی مو مالیده شود و یک شب تا صبح روی آن با کلاه کیسه ای مخصوص سر پوشیده شود شپش ها را خفه می کند. بعد از مدت تعیین شده موها را به خوبی با شامپو بشویید و سرتان را کاملا با سشوار خشک کنید.

راه دیگر برای درمان شپش سر این است که موهای خود را به روغن زیتون یا روغن بادام آغشته کنید یا به جای مو، به شانه‌ خود روغن زیتون و بادام بزنید و سپس موهای خود را شانه بزنید.

3- درمان شپش سر با روغن ‌های گیاهی

روغن‌هایی که برای از بین بردن شپش سر مفید هستند:

روغن درخت چای

روغن اسطوخودوس

روغن چریش

روغن گل میخک

روغن اکالیپتوس

روغن رازیانه

روغن برگ درخت دارچین

روغن آویشن قرمز

روغن نعناع فلفلی

روغن جوز هندی

برای استفاده، روغن زیتون را با 15 الی 20 قطره از روغن ‌های ذکر شده، مخلوط کنید. با پنبه آن را به کف سر بمالید و به مدت یک شب (حداقل 12 ساعت) بگذارید بر روی سر بماند. در انتها، مو را شامپو زده و آبکشی انجام دهید.

4- درمان شپش سر با روش قطعی و سریع اسپند

یکی از بهترین و مشهورترین و البته بی خطرترین روش ها برای درمان شپش اسپند است. توصیه می شود از این روش برای همه کودکانی که به مدرسه می روند استفاده شود؛ حتی اگر موهای آن ها سالم است و شپش ندارد. برای این روش درمان باید یک قاشق اسپند خشک را آسیاب کرده و با یک لیوان آب جوش مخلوط کنید و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه دم بکشد. این مقدار برای موهای بلند را تا 2 یا 3 برابر افزایش دهید. سپس کل موها را به این ترکیب آغشته کرده و اجازه دهید تا 45 دقیقه روی موها باقی بماند. برای اثربخشی بهتر درمان شپش سر می توانید موها را با یک کیسه پلاستیکی پوشش دهید. سپس موها را با آب گرم آبکشی نمایید.