کاشت مو در مشهد | شاهد طب

کاشت مو در مشهد | شاهد طب

کاشت مو در مشهد | هزینه کاشت مو در مشهد | کلینیک کاشت مو در مشهد

09033747800
تاثیر سیگار بر ریزش مو

تاثیر سیگار بر ریزش مو

تاریخ انتشار : 2021/02/23

تاثیر سیگار بر ریزش مو بر کسی پوشیده نیست و همه به خوبی از این واقعیت آگاه هستند که استعمال سیگار بر سلامت کلی ما تأثیر منفی می گذارد و منجر به مشکلات مختلفی همچون سرطان ریه، مشکلات تنفسی و … می گردد. ریزش مو نیز یکی دیگر از همین تاثیرات است. این مسئله که آیا سیگار کشیدن باعث ریزش مو می شود یا خیر و تاثیر سیگار بر ریزش مو چگونه است یکی از سوالات رایج است که اغلب پرسیده می شود؛ بنابراین لازم است درک درستی از تاثیرات سیگار کشیدن بر روی مو و چگونگی مقابله با آن داشته باشیم. حتی اگر کاشت مو در مشهد انجام دهید و سیگار بکشید شاید نتیجه آنچه می خواهید نباشد.

تاثیر سیگار کشیدن بر ریزش مو

تاثیر سیگار کشیدن بر ریزش مو

تاثیر سیگار بر ریزش مو

صرف نظر از این که تاثیر سیگار بر ریزش مو مستقیم است یا غیر مستقیم، پاسخ این سوال مثبت است. بررسی های اخیر نشان می دهد بین سیگار با سفید شدن مو و ریزش مو ارتباط وجود دارد و سیگار کشیدن باعث ریزش مو می شود. با وجود این که ریزش مو در مردان تا حد زیادی مربوط به عوامل ژنتیکی و ارثی است؛ اما سیگار کشیدن از جمله عواملی است که می تواند نقش قابل ملاحظه ای در این میان داشته باشد.

در افراد سیگاری موها زودتر به رنگ خاکستری درمی‌ آید. مکانیسم ایجاد سفیدی و ریزش مو ناشی از سیگار کشیدن ‌های مداوم و متعدد است، ولی مهم ‌ترین مکانیسم، اثر انقباضی بر عروق ‌ریز پاپیلای موها است که باعث کاهش خونرسانی به موها و از دست رفتن زودرس رنگدانه آن ها می‌ گردد. از طرف دیگر سیگاری‌ ها اشتهای کمتری به غذا دارند، در نتیجه مواد مغذی و ویتامین ‌های کمتری به بدنشان می ‌رسد. همچنین سیگار باعث افزایش همه هورمون‌ های آندروژنیک می ‌شود، بنابراین احتمال ریزش مو را بیشتر می‌ کند. به‌ علاوه باعث نازک‌ شدن لایه فوقانی پوست، کاهش ضخامت زیر پوست و در نهایت آسیب به فولیکول ‌های مو خواهد شد. به همین دلیل تاثیر سیگار بر ریزش مو انکار ناپذیر است و باعث ریزش مو شده یا ریزش مو را تسهیل می کند.

علت تاثیر مخرب سیگار بر مو

– موهای شما برای سالم و قوی ماندن به خون کافی نیاز دارند. هنگامی که گردش خون به نادرستی و عدم کفایت در سر و پوست سر شما ایجاد شود، موها شروع به ضعیف شدن می کنند و در نهایت از بین می روند. سیگار کشیدن یکی از دلایل عدم گردش خون کافی است. سیگار گردش خون در رگ های خونی کوچک در پوست سر و سر شما را کاهش می دهد.

– اگر منافذ پوست سر شما مسدود نشوند، موهای شما رشد می کنند و قوی می مانند. از جمله تاثیر سیگار بر ریزش مو، مسدود شدن منافذ پوست سر است که مانع رشد مناسب موها می شود.

– یکی از رایج ترین تأثیرات سیگار کشیدن آسیب کبدی است. کبد وظیفه تنظیم هورمون هایی را دارد که روی رشد مو تأثیر می گذارند. سیگار کشیدن منجر به کاهش عملکرد کبد می شود که به نوبه خود منجر به مشکلات مو می شود.

– افرادی که پیوند مو کرده اند نیز از تاثیر سیگار بر ریزش مو مصون نیستند، زیرا سیگار کشیدن منجر به رشد ضعیف موهای پیوندی می شود.

– کلاژن موجود بر روی پوست شما نیز به دلیل استعمال سیگار تحت اثر منفی قرار می گیرد. سیگار وقتی تمام چربی موهای شما را از بین برد و پوست را کم آب کرد، منتهی به از بین رفتن کلاژن می شود.

– سیگار حاوی مواد شیمیایی سمی است که بر خون شما تأثیر می گذارد و سلول های فولیکول مو را از بین می برد.

– سیستم ایمنی بدن شما به دلیل سیگار کشیدن ضعیف می شود و منجر به باز شدن فولیکول های مو می شود که خود می تواند آن را بیشتر در معرض عفونت های مختلف قارچی و باکتریایی قرار دهد.

چگونه می توان از این مشکل جلوگیری کرد

تنها راهی که تاثیر سیگار بر ریزش مو را از بین می برد، ترک عادت سیگار کشیدن است. حذف کامل نیکوتین و مواد شیمیایی سمی موجود در سیگار می تواند سیستم ایمنی بدن و فولیکول های مو را تقویت سازد. البته ترک عادت سیگار کشیدن کاملاً دشوار است، به همین دلیل افراد باید برای حذف عادت سیگار کشیدن تدریجی گام بردارند. ممکن است نتایج فوری دریافت نکنید اما قطعاً شرایط شما را بهبود می بخشد