کاشت مو در مشهد | شاهد طب

کاشت مو در مشهد | شاهد طب

کاشت مو در مشهد | هزینه کاشت مو در مشهد | کلینیک کاشت مو در مشهد

09033747800
بیماری های مسری پوست سر

بیماری های مسری پوست سر

تاریخ انتشار : 2021/02/02

موها به دلیل تاثیر زیادی که در افزایش اعتماد به نفس و زیبایی ظاهری دارند، مراقبت و نگهداری از آن ها برای افراد بسیار حائز اهمیت است. اگر به مراقبت روزانه از مو بی‌ توجه باشیم، آسیب می ‌بینند و ممکن است دچار بیماری های مسری پوست سر گردند. بیماری‌ ها در برخی از موارد منجر به ریزش دائم یا موقت موها می ‌شوند.بیماری های مسری پوست سر علاوه بر عوامل محیطی و ژنتیکی، گاه به علت مشکلات تغذیه ای هستند. به خصوص در افرادی که برای کاهش وزن خود از رژیم‌ های شدید غذایی استفاده می کنند و می‌ خواهند ناگهان وزن زیادی کم ‌کنند، ممکن است به علت مشکلات تغذیه‌ ای و کمبود مواد اساسی در بدن، پس از چند ماه دچار ریزش موی شدید شوند. اگر به دلیل بیماری های مو دچار ریزش شدید و طاسی شده اید با اطلاعا از هزینه کاشت مو در مشهد از کلینیک شاهد طب می توانید برای کاشت اقدام کنید. در ادامه به معرفی رایج ‌ترین بیماری های مسری پوست سر خواهیم پرداخت.

بیماری های مسری پوست سر

بیماری های مسری پوست سر

بیماری های مسری پوست سر

آلودگی به شپش بیماری به‌ شدت واگیرداری است که بارزترین علامت آن خارش شدید کف سر است. شپش موی سر حشرات کوچک بدون بالی هستند که در میان موهای سر انسان ‌ها زندگی کرده و از خون کف سر آن‌ ها تغذیه می ‌کنند. شپش موی سر مشکل شایعی در میان افراد به خصوص کودکان است و به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل شده و انتشار پیدا می ‌کند.

شپش‌های ماده معمولا روی ساقه مو و نزدیک به کف سر تخم می گذارند و به ساقه مو می چسبند. شپش ها حدود ۸ تا ۱۰ روز بعد از تخم بیرون می آیند و با سایر شپش ها شروع به خوردن خون فرد می کنند. تخم شپش می تواند برای مدتی طولانی خارج از بدن (مثلا روی شانه، اثاثیه منزل یا اشیاء پارچه ‌ای) زنده بمانند.

راه های پیشگیری از شپش سر

– هنگامی که موهایتان خیس است با استفاده از یک شانه ریز و پر دندانه (شانه شپش) سرتان را شانه کنید تا درصورت ابتلا به شپش آن ها را روی دندانه ‌های شانه مشاهده کنید. همچنین می توانید کف سرتان را با استفاده از نور قوی و ذره ‌بین (درصورت لازم) بررسی کنید.

– وسایل خانه از جمله پارچه ها، حوله ها و کلاه ها را در آب داغ بشویید و حداقل برای بیست دقیقه داخل خشک‌کن بیاندازید تا خشک شوند.

– هر شی ای که فکر می کنید فرد مبتلا در ۴۸ ساعت گذشته با آن تماس داشته را حداقل برای ۵ دقیقه در آب داغ بگذارید.

– از شانه، برس، کلاه، حوله، لباس، تخت خواب، هدفون، اسباب ‌بازی‌ های پشمی و سایر وسایل شخصی افراد مبتلا به شپش استفاده نکنید.

قارچ سر یکی از بیماری های مسری پوست سر

تینئا کاپیتیس از جمله بیماری های مسری پوست سر است که می تواند در مناطق دیگر بدن هم پدیدار شود. قارچ سر حتما باید با مراجعه به پزشک درمان شود؛ زیرا علاوه بر خطر سرایت به دیگران، ممکن است باعث ریزش مو یا در موارد حادتر، باعث بیماری دیگری به نام kerion گردد.

متاسفانه ریزش مو قارچی که از عفونت های قارچی ناشی می شود، به آسانی و با هر تماس مستقیمی از طریق وسایل شخصی بیمار و موهای ریخته شده و همچنین حیوانات یا اشیاء آلوده (از جمله حوله، شانه و بالش) قابل انتقال است. به همین خاطر اگر یکی از اعضای خانواده دچار این مشکل شد باید بقیه افراد خانواده نیز معاینه شده و درصورت سرایت در همان مراحل ابتدایی درمان شوند.

درمان قارچ سر

قارچ سر که از مسری ترین بیماری های پوست سر است، معمولا با داروهای ضد قارچی درمان می شود؛ چرا که در این بیماری قارچ ها به فولیکول مو هجوم می آورند و کرم و ژل ‌های موضعی نمی توانند در این مناطق نفوذ کنند.

موخوره

در این بیماری، قسمت انتهایی ساقه مو شکافته شده و به دو قسمت یا بیشتر تقسیم می شود، سپس شکافتگی به طرف ریشه پیشرفت می کند و باعث شکستن و خرد شدن ساقه مو می شود.

یکی از دلایل اصلی به وجود آمدن موخوره خشکی موها می باشد. موخوره به صورت مسری عمل می کند، به طور مثال اگر فرد موی خود را با شانه فرد دیگری که مبتلا به موخوره است شانه کند، پس از مدتی دچار موخوره خواهد شد. همچنین خواهید دید که اگر 3 یا 4 تار از موهای شما دچار موخوره شده باشد، به تدریج موخوره تمام موهای شما را فرا خواهد گرفت.

افرادی که دچار بیماری های گوارشی هستند نیز به دلیل این که به خوبی نمی توانند مواد غذایی و ویتامین ها را هضم و جذب کنند، بیشتردر معرض ابتلا به بیماری های مسری پوست سر همچون موخوره قرار دارند.